O nás

18. oddíl Junáků, který se později rozrostl na celé středisko a přijal jméno „Kruh“, byl založen v roce 1931, nicméně svými kořeny zasahuje ještě hlouběji do minulosti. Přes různé peripetie, které historie od roku 1939 skautům přinášela, se zásluhou členů podařilo udržet jistou kontinuitu, a to i přesto, že oddíl musel být třikrát oficiálně zrušen a znovu založen.

Nyní je ve středisku oddíl Vlčat (kluci od 6 do 11 let), Světlušek (holky od 6 do 11 let), Skautů (kluci cca od 11 do 16), Skautek (holky cca od 11 do 16) – a Roverů & Rangers, kteří mladším věnují svůj čas a úsilí. Zároveň máme odrostlejší členy Impéria a Oldskautů. Více o jednotlivých oddílech viz záložka Oddíly.

Možná můžeme děkovat právě tomu, že se čeští skauti museli vypořádat s tolika překážkami – a způsobu, jakým to někteří členové zvládli, za mnohé střediskové tradice a specifika. Kromě historek, míst, na která jezdíme, nebo písniček je to například i fakt, že všechny oddíly ve středisku jsou si blízké a pořádají společné akce. A to, že roveři drží pohromadě – důsledkem čeho je roverů už několik generací – totiž roveři, Impérium a oldskauti. Není s podivem, že nejeden ze současných roverů má doma tátu, mámu a nebo oba rodiče oldskauty.

Přestože to vypadá jako perfektní samozásobitelský systém, všechny součástky se ze dne na den mění a přizpůsobují – a tak je potřeba někdo, kdo tomu všemu velí, přináší nové nápady, organizuje a zaštiťuje aktivity a hledá zdroje. Kromě vedoucích jednotlivých oddílů je to vedoucí střediska, Evuš (Eva Smutná) a Leo Lukáš – její zástupce. Nic by také nefungovalo bez lidí starajících se o hospodářství, klubovnu, o srub …